понеділок, 17 жовтня 2022 р.

 

«НАЦІЯ НЕСКОРЕНИХ: КОЗАЦТВО ТА СЬОГОДЕННЯ»



сценарій до Дня захисників  і захисниць України

МЕТА:
– формувати уявлення учнів про обов’язок, мужність, героїзм;

– викликати почуття захоплення і гордості подвигами українських людей, здійсненними в роки війни і в мирний час;

– показати роль самовиховання в формуванні моральної стійкості, мужності, почуття обов’язку і відповідальності перед Вітчизною;

– викликати прагнення виховувати в собі волю, цілеспрямованість, моральну красу.

 


ВЕДУЧИЙ: 14 жовтня в Україні є особливим днем, який щорічно переповнює гордістю серця мільйонів громадян нашої держави. У цей день відзначають одразу чотири свята, пов’язані з різними історичними подіями. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року згідно з Указом президента Леоніда Кучми у свято Покрови відзначають День українського козацтва. Також цей день вважається датою створення Української повстанської армії. Починаючи з 2014 року, 14 жовтня українці святкують День захисника України. Потреба у такому державному святі особливо гостро постала після російської анексії Криму та початку воєнних дій на сході України.

ВЕДУЧА: 14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі говорять: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем». Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні.

Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. І, до речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.

ВЕДУЧА: Відомий український етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі, козаки, ідучи за Дунай, несли з собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці. Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва -  свята Козацька Покрова.

ВЕДУЧИЙ: Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.

Друга спроба вибороти незалежність українського народу й держави здійснювалася у тяжкі 1917-1920 роки.

Третя  - під час розпаду радянської імперії, коли прокинувся волелюбний інтерес до власної історії й генетичної пам'яті.

Четверта спроба  – напевно, сьогоднішня. Адже, з 2015 року 14 жовтня є державним святом  – Днем захисника України.

Початок 2022 року нічим особливо не відрізнявся від року, що спливав. Війна на сході тривала вже вісім років. У країні змінювалися президенти, парламенти, уряди…

ВІДЕО: 5,11 хв.


ВЕДУЧА: 24 лютого 2022 року життя змінилося назавжди. Реальність розчахнулася на поняття “до війни”, ”під час війни”  та мрії про Велику Перемогу. Історія України просякнута героїкою перемог і, спустошуючими дух: поразками, прикладами жертовності та підступної зради. Піднесення національного духу, внутрішня єдність, популяризація національних  традицій і звичаїв, які формувалися впродовж століть - наші пріоритети.

З давніх- давен ми тільки те й робили, що боролися від ворогів ,що наче гієни намагалися відірвати шматок нашої рідної землі. Війна відкрила багато фронтів, ми всі – дорослі і діти, військові і цивільні - щодня беремо участь у масштабних баталіях чи невеличких сутичках.

ВЕДУЧИЙ: Хтось з перших днів пішов на фронт, хтось волонтерити. Всі наближають  нашу перемогу! З 2014 року пересічні українці намагаються зводити кінці з кінцями: харчуватися, сплачувати непомірне комірне, переживати карантинні обмеження «ковідного періоду», дистаційно працювати, навчатися, народжувати та виховувати дітей.

 Ми всі переживаємо трагічні події, зазнаємо втрат: руйнувань житла, перебування у підвалах та бомбосховищах, окупацію, евакувацію. І  сьогодні у цей важкий час війни,  ми ще більше переоцінюємо своє відношення до рідної землі, до Батьківщини.

ВЕДУЧА: Недавно я познайомилася з прекрасною жінкою -  Попик Тамарою Григорівною,  вона самобутній поет, пише гарні вірші.

Зараз до вашої уваги  учениця групи № 21 Сарнавська  Віра  прочитає вірш

Молитва і пісня поруч ідуть

Молюся до Тебе я, Боже                        

І пісню співаю тобі.

Дай захисту Неньці-Вкраїні

Не дай  сплюндрувати орді.

 

Отче Небесний, Спаси Україну.

Наших героїв від куль захисти.

Вертайтесь додому живими

Вас чекають батьки  й діточки.

 

До небес піднімаємо руки,

В молитві та в співі пісень.

Вони наша зброя, вони наша віра,

Це наша надія у завтрашній день.

 

У храмах лунають псалми і молитви,

Синам України сил додають.

Всевишній! Пошли благодаті солдатам.

Матінка Божа, най покриє їм путь.

 

Хай колосяться лани наші пишні,

Волошки і маки в полі цвітуть.

Хай біля хати стрічає калина

Молодят, що шлюбу ідуть.

 

З любовю у серці рід нам довжити,

Красуні народять нам козаків,

Які шануватимуть волю Вкраїни,

І не забудуть звитяги батьків.

 

Молитва і пісня-два берега річки,

Молитва і пісня-це сила Небес,

Молитва і пісня-праотча скарбниця,

Що в серце впадають із чистих озерць.

 

ВЕДУЧИЙ: Сила молитви дуже велика і кожен з вас допоможе молитвою собі, своїй родині. Молимося  за кожного воїна, який  боронить нашу Україну!  

Ми українці як би парадоксально це не звучало, впритул за багато століть національно - визвольної боротьби наблизилися до мрії мати  самостійну незалежну державу – без зашморгу на шиї, який душив  не одне покоління. Ворога як зовнішнього, так і внутрішнього, потрібно дотиснути, знищити під корінь, щоб не пустив навіть кволого пагінця у майбутнє, у якому зростатимуть і житимуть наші діти, онуки, правнуки…    

ВІДЕО: 1 хв.



ВЕДУЧА: Нам на долю випали непрості часи. У цьому двобої світла і пітьми ми мусимо неодмінно перемогти. Тому у цій священній національно- визвольній російсько– українській війні буде один переможець. І це будемо ми - українці, наші славні Збройні Сили України.

ВІДЕО : СУЧАСНА АРМІЯ УКРАЇНИ

ВЕДУЧА: І нині українська армія береже бойові традиції предків, тому у війську з’явилися назви з іменами легендарних українських полководців та уславлених формацій минулого. Спадкоємність поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір "мазепинка", нарукавний тризуб. А гасло "Слава Україні! – Героям слава!" стало офіційним вітанням українського війська. До речі, сьогоднішні захисники України є спадкоємцями військових традицій Армії УНР та УПА, які також боролися за незалежність України. Нова сторінка в історії України та українських Збройних Сил пов’язана з подіями 2014 року. Коли російська федерація розгорнула військову агресію проти України, її війська окупували Крим, розпалили збройний конфлікт у Донбасі. Тисячі українських добровольців і волонтерів виступили на захист територіальної цілісності і державного суверенітету. В умовах війни відбулося відродження української армії.

 

ВІДЕО : 04.09 хв


ПІСНЯ: КАЛУШ - ДОДОМУ

ВЕДУЧА: Тож усіх нас із сьогоднішнім, таким багатогранним, святом. Бережімо себе та наших близьких, нашу країну, мову, традиції. Пам’ятаймо наших великих предків та їх звичаї. Будуймо свою історію та свою Україну зараз -  таку, якою бачили її наші предки, якою хочемо бачити її ми, для нас і для наших нащадків.

Нехай Пресвята Богородиця покриває Святою Покровою Український народ та наше військо, повсякчас підтримує нас, оберігає мужніх українських воїнів та їхні життя. І щоб у нашій Україні запанував довгоочікуваний мир!

Слава Україні!

Слава її захисникам!

Немає коментарів:

Дописати коментар