неділя, 20 березня 2016 р.

Виховна година "Щастя у кожного своє" Виховна година
на тему
 Підготувала:
Вихователь гуртожитку ВПУ № 25
Сова Зоя Анатоліївна

Щастя у кожного своє
Доброго дня, шановні друзі, всі-всі, присутні в цьому залі. Ми радо вітаємо вас на нашому зібранні.
Що таке щастя? І в чому воно полягає? Це питання століттями хвилювало філософів і мислителів. У сучасному світі воно не втратило своєї актуальності.
Щастя - для кожного своє. Кожен сам визначає критерії, при відповідності яким він може вважати себе щасливою людиною.
У дитинстві багато відчували себе абсолютно щасливими без особливих на те причин, раділи життю і природи у всіх її проявах. Але коли виросли, стали працювати і занурилися у світ нескінченних дорослих проблем і турбот. «Ми всі поспішаємо і танемо як сніжинки на вітрі», - саме так можна охарактеризувати наше життя.
Сучасне життя - це нескінченні гонки на виживання, адже за відведені нам роки треба встигнути зробити так багато. До відомих принципів «Посадити дерево, побудувати будинок і виростити дітей», додається ще великий список цілей: зробити кар'єру, придбати автомобіль, розбагатіти і т.д. І часом в нескінченній гонитві за кращою долею, у боротьбі за місце під сонцем, ми перестаємо помічати красу навколишнього світу, оточуючих нас людей, не чуємо спів птахів, словом, пропускаємо такі звичайні, але разом з тим незвичайні миті, з яких і складається наше життя.
Адже саме завдяки таким миттєвостям людина буває по-справжньому щасливою. Час такий швидкоплинний, і стрілки улюблених настінних годинників невблаганно рухаються вперед, і близькі люди йдуть з цього світу, так і не почувши, як вони були нам дорогі, а діти виростають без належної батьківської уваги і тепла ...
Людині завжди чогось не вистачатиме для повного щастя. Особливо складно живеться в сучасному світі, коли зі сторінок газет і з екранів телевізора на нас обрушується потік негативної інформації про катастрофи, війни, вбивства, реформи ... Послухавши таку інформацію, будь-хто може впасти в депресивний стан і почати сприймати життя в чорному світлі. І тоді одна за одною починають приходити біди, раптово з'являються різні хвороби та болячки. І здається, що життя - це безпросвітна смуга проблем і турбот.
Як виправити цю ситуацію, як впустити щастя в свій будинок? Як не абсурдно це прозвучить, але зробити це під силу кожному.
Автори незліченних книг з психології і езотерики постійно акцентують нашу увагу на простому факті: «Людина сама господар своєї долі». Отже, ми інколи самі винні, що в нашому організмі з'явилося стільки болячок.
Справа в тім, що негативні емоції, гнів, почуття провини ведуть до хвороб. Відома американська письменниця Луїза Хей написала на цю тему понад десяток книг і навіть розробила систему, за якою кожному захворюванню притаманна своя негативна думка, погана емоція. Своїми чорними думками ми створюємо негативний сценарій життя, програмуємо себе на невдачі. Адже наша підсвідомість - це свого роду грядка, на якій ростуть як насіння клубних кольорів (позитивні думки та емоції), так і бур'яни (негативні думки та емоції).
Раз ми самі створюємо своє життя, може, замість негативу нам варто подумати про що-небудь хороше? Послухати гарну, веселу музику, подивитися комедійний фільм або послухати виступ гумориста? І як би не було нам погано, не потрібно віддалятися від близьких і друзів. Вони потребують нашої уваги, їм так потрібно відчувати нашу любов і турботу. Поділіться з ними своїми радощами або розкажіть про свої проблеми і, повірте, вам стане значно легше. Якщо у вас нікого немає, теж не варто впадати у відчай. Заведіть собі кішку, собаку або ж хвилястого папужку, вони допоможуть скрасити ваше дозвілля. Дивлячись на весело стрибаюче кошеня чи маленьке щеня, яке з цікавістю вивчає світ, ви забудете про свій смуток.
Намагайтеся цінувати кожну мить життя, адже це так просто. Подивіться у вікно і ви побачите, яка краса оточує нас. Осіння синява небес і ще смарагдово-багряні гриви дерев, осінній золотий падолист або білосніжні замети зими - все це пишність є безкоштовними ліками від депресії і пережитого стресу. Скористатися ними можна в будь-який момент і без причин відчути себе щасливою людиною.


МЕТА: допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію «щастя», дати можливість упевнитися їм, що досягнення щастя залежить від їхніх особистих зусиль, виховати людяність, працьовитість.

Обладнання: презентація «Що таке щастя?», мультимедійна дошка, комп’ютер, дидактичний матеріал «Вислови про щастя»,  заповіт матері Терези « життя – найвища цінність».

ХІД ЗАХОДУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА: Вчитель:
Нашу годину спілкування я хотіла б почати віршем «Щастя»
ЩАСТЯ
Щастя – це вічна дорога земна,
Щастя – це літо, зима і весна,
Щастя – це сонце, злива і сніг,
Щастя – це пісню ділити на всіх,
Щастя – це віра в добро і любов,
Щастя – це музика вільних дібров,
Щастя – це друзі і рідний твій дім.
Щастя – це світ, подарований всім.
Сьогодні ми проведемо диспут на тему: «Щастя. Як ми його розуміємо?». Чому я обрала саме таку тему? Насамперед тому, що, мабуть, немає такої людини серед нас, яка б не хотіла бути щасливою. Але чи всі знають, як цього досягти. Тож спробуємо з’ясувати що таке щастя, висловимо свої думки, а також дізнаємося, що потрібно для того, щоб бути щасливим.
Як часто нам хочеться, щоб життя нагадувало відеокліп, кінофільм, улюблену книгу, де на долю героїв випадає удача й кохання, багатство.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА: Як ви думаєте, як виникло слово щастя? Розібратися у цьому питанні нам допоможе мовознавець…
1.           Учень (мовознавець). Як зауважує мовознавець Галина Яворська, значення слова «щастя» вторинне. Це слово праслов’янське, воно зберігається зараз у східнослов’янських та західнослов’янських мовах. Наука свідчить, що спочатку у слова щастя був префікс «сь», який колись, вірогідно, мав значення «хороший, гарний», і корінь «част», той самий, що в словах частина, частка, частувати. Отже, щастя – це «хороша частина».
Частина від чого? Мабуть, від спільного добра – майна, їжі, тобто того, що забезпечує саме існування людини. Вважається, що таке «щастя», залежить від дії непідвладних людині сил, від того яка в неї доля. До речі, доля – це теж частина, результат розподілу (доля пов’язана з словом ділити). А вже потім це слово почало вживатися і в значенні сили, що визначає перебіг людського життя. Загалом доля за народними уявленнями – це вже щось незмінне, таке, що надається кожній людині при народженні, а щастя – це вже більшою мірою справа випадку. Про це свідчать такі вислови, як «Щасливому – щастя», «Кому щастя, тому й доля» або: «Кому щастя, тому й півень несеться».
В тому, як вживається щастя, відбивається уявлення про те, що добробут та успіх часом залежать від сил мінливих та примхливих. У давніх римлян схожі уявлення були персоніфіковані в образі богині долі – Фортуни. У слов’ян таке мінливе щастя не уособлювалося, але схоже поняття існувало. «Щастя, мов трясця, кого схоче, того й нападе».
«Година вам щаслива! Щоб ви бачили сонце, світ і діти перед собою!»
Такі побажання, так само, як звичні побажання щастя й здоров’я, виконують магічну функцію: сказані слова мають реалізуватися. Звичайно, давні ритуали в сучасному житті, особливо міському, втратили свою цілісність, але навіть, що лишилося, і передусім словесні формули-побажання, зберігають свою основну функцію – сприяти ладові проти безладдя, гармонії та щастю в усіх розуміннях проти хаосу та розпаду.
А як же пояснюють слово щастя словники?…
Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. (Тлумачний словник української мови).
Щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення. (Український педагогічний словник).
Щастя – благополуччя, земна благодать, бажання жити без горя, смутку, тривоги, спокій і задоволення взагалі, усе бажане, усе те, що заспокоює і задовольняє людину, за переконаннями, смаками і звичками її. (Словник Даля).
Ви, мабуть, чули про «гормони щастя». Що ж це таке?
2.           Учениця. У нашому головному мозку виробляються ендорфіни – «гормони щастя». Ендорфіни з’єднуються з рецепторами, що є в нашому організмі і полегшують проведення нервового імпульсу, який «біжить» в «центр задоволення». Збудження цього нервового центру дає нам відчуття легкості, радості і бадьорості. Допитливі учені, що займалися дослідженням «гормонів щастя» в 70-их роках, покладали величезні надії на їх штучні аналоги. Але всі досліди виявилися невдалими: річ у тому, що звикання до цих речовин виникало набагато швидше, ніж, наприклад, до героїну. Тому небезпечні дослідження були припинені. Проте наука визнає набагато більш нешкідливих способів «ощасливлення» людства. Всі вони ґрунтуються не на введення ендорфінів ззовні, а на посиленні їх синтезу в нашому організмі. Найпростішим способом підвищення концентрації ендорфінів є поїдання шоколаду. Шоколад – це відмінний антидепресант. Він стимулює викид ендорфінів, які покращують настрій і підтримують тонус організму. За даними істориків, видана заміж за Людовика ХІІІ, дочка іспанського короля Ганна Австрійська використовувала привезений з батьківщини шоколад як рятівний засіб від самотності і ностальгії.
Тож давайте почнемо нашу виховну годину зі збільшення «гормонів щастя» в нашому організмі – з’їмо шоколадну цукерочку (усі пригощаються цукерками).
Але всі, без винятку, хочуть бути щасливими. А що говорять про щастя повір’я? Інколи бачимо, що люди дарують один одному різні сувеніри-талісмани на щастя. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим. Підкова на щастя. Звідки ж походить цей вислів? Чому знайдена підкова приносить щастя?
3.           Учень. Підковувати коней почали ще до нової ери і робили це спочатку заради краси: були підкови із золота або срібла. Під час бігу коні легко губили «взуванку», і підкова дійсно була дорогою знахідкою. Тим більше, що привілейовані знатні люди (аристократи) вважали принизливим піднімати підкову з шляху.
4       Учень. Розповідають, що англійський дипломат XVII століття лорд Кастлей, вихваляючись своєю заможністю, наказав прикріплювати до копит власних коней підкови із срібла на «живу нитку», аби вони швидше губилися. Серед слуг лорда був коваль, який швидко набивав нову підкову, щоб невдовзі кінь загубив і її.
Як витлумачено поняття «щастя» в прислів’ях та приказках?
Щастя без розуму — торбина дірява.
Кому щастя, тому й доля.
Кому щастя, тому й півень несеться.
Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий.
Аби щастя, а розум буде.
В щасті не без ворога.
З щастям по гриби ходити, з щастям рибу бродити, а без щастя нігде, ані за поріг.
На чуже щастя не впасти.
А тепер послухаємо, що сказали про щастя видатні люди:
Щастя – це трикутник, а в нім три сторони: віра, надія, любов.
 Богдан-Ігор Антонич
В житті існує тільки одне щастя – кохати і бути коханою.
Жорж Санд
До щастя дорога веде через річку – та річка із крові та трішки із сліз, але ти не бійся. Не втопишся. Лізь.
Василь Симоненко
Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так ми у ньому, і воно біля нас шукає нас самих.
Григорій Сковорода
Не ганяйся за щастям: воно завжди в тобі самому.
Піфагор
Насолоджуватися щастям – велике благо, мати можливість давати його іншим – благо ще більше.
Френсіс Бекон
В погоні за щастям іноді потрібно просто зупинитися і бути щасливим.
Дейл Карнегі
Щасливий той, хто щасливий у себе вдома.
Лев Толстой
Щастя дається тому, хто багато працює.
Леонардо да Вінчі
Дбаючи про щастя інших, ми знаходимо своє власне.
Платон
Найпрекрасніші і водночас найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись про щастя інших.
В.Сухомлинський
Людина, яка думає тільки про себе і шукає в усьому свою вигоду, не може бути щасливою.
Сенека
Щасливий, кому вдалося знайти щасливе життя, але щасливіший, хто вміє користуватися ним.
Григорій Сковорода
Щастя – не слово, не гроші – все це минає, Щастя – це друзі хороші, шана людська.
О. Підсуха
Щастя особистості поза суспільством неможливе, як неможливе життя рослини, висмикнутої з ґрунту й кинутої в неродючий пісок.
О.Толстой
Щастя – як здоров’я: якщо його не помічаєш, значить воно є.
Іван Тургенєв
Як мені даровано багато, скільки в мене щастя, чорт візьми! – на землі сміятись і страждати, жити і любить поміж людьми!
В.Симоненко
Є два бажання, здійснення яких може скласти істинне щастя людини – бути корисним і мати спокійну совість.
Л.Толстой
Джерело щастя – сім’я.
А. Макаренко
А як розумієте щастя ви? Чи згодні ви з тим, про що говорять Сенека, Платон, Сковорода, Сухомлинський та інші?
Учні висловлюють свої думки про щастя
Кожен уявляє своє щастя по-різному:
Для одних – це почесті, хвала,
А для інших щастя – у багатстві,
Бідність для таких людей – біда.
Хворим щастя бачиться в здоров’ї.
Кожен, хто згубив його, жалкує.
Мати за одужанням дитини Власного життя не пошкодує.
В’язень мріє про жадану волю.
Одинокого гнітить біль самоти.
Важко, мабуть, на усій планеті Повністю щасливого знайти.
Під загальний заголовок «щастя»
Безліч можна віднести речей.
І, можливо, стільки його видів,
Скільки на Землі живе людей.
У кожної людини своє поняття, що таке щастя, що потрібно для того, щоб бути щасливим. Більшість виділяють три складові щастя: багатство ( гроші, достаток), здоров’я (своє та рідних) і кохання. Хоча, є загальні категорії, які присутні в житті кожної людини. І якщо вони є – це вже велике щастя. А саме:
МАТИ: Коли ми народилися, то першим побачили обличчя мами, відчули ніжність погляду і тепло її рук. Для нас у перші хвилини, в ті перші дні – це все життя, весь Всесвіт, іншого не існує! Мама – це той дужий птах, що розкрив нам крила, дав дорогу вжиття. Це людина перед якою ми у вічному боргу. Мама – це одвічні уособлення краси і ніжності, грації та гармонії, любові і материнства.
Ще в колисці немовля слово «мама» вимовля.
Найдорожче в світі слово так звучить у рідній мові:
Мати, Матінка, Матуся, Мама, Мамонька, Мамуся!
Називаю тебе я, Рідна ненечко моя!
БАТЬКІВЩИНА: Ми щасливі, бо живемо на рідній землі, яка мальовнича і прекрасна. Ми тут народились, вперше пішли стежкою, що простяглася від рідного порогу у широкий світ. У рідному краї кожна квіточка дарує усмішку,кожна пташка співає тільки для нас. І де б ми не зупинились, неодмінно світитиме нам Берег Дитинства. Рідна земля… Вона часто сниться тим, кого доля занесла у далекі світи, у далеких мандрівках, відчувають її поклик.

ЗНАННЯ: Училище – це маленька країна, у якій ми навчаємося, ростемо,мудрішаємо і міцніємо. Воно, як мама, так само піклується про нас, дає основу усіх знань, які необхідні людині у житті. Знання – це великий людський скарб, який може дати кожна людина. А ключик до цих скарбів захований у вмінні вчитися самостійно, постійно працювати, наполегливо йти до мети. У руках розумної людини знання роблять чудеса, відвертають страшні конфлікти, непорозуміння, і навіть війни. Своїм словом людина може досягти того. Чого інші не можуть силою.

БАЧИТИ СВІТ У РІЗНОБАРВ’Ї: Очі —дзеркало людської душі. Бо очима можна про все сказати, якщо вони зрячі, багато побачити. Краще один раз побачити, чим сім разів почути.

Є очі самотні, живі є очі,
Глибокі, красиві і кольору ночі.
Блакитні, мов небо, весняного дня
І ті, що не бачать спокійного сна.
Та байдуже зовсім, які в тебе очі,
Який у них колір, засмага і вид.
І знаю напевно, що кожен захоче,
Побачити сонце і свій рідний рід.
А той, хто ніколи не бачив дороги,
І той, хто ходив сам тільки уві сні,
Віддав би все за хвилю насолоди,
Аби поглянуть на те, що бачать всі.
МОЖЛИВІСТЬ ВІДЧУВАТИ СВІТ НА ДОТИК та ЧУТИ: Дотик маминих і татових рук, а на своїй щоці — теплий і дуже лагідний дотик їхніх губ, які так ніжно цілують вас. У цьому стільки любові, тепла, щастя! Прислухайтеся до весняного пташиного співу, до чистої і мелодійної української пісні, до кожного голосу, до рідного слова, до дзюрчання струмочка, плескоту хвилі на річці, одвічного шуму вікових лісів, і ви зрозумієте, яке це щастя чути світ! Бо у слові і пісні, у кожному звукові є безмежна любов, безмежна ніжність і найщиріші почуття. А як без цього прожити у світі? Ви знаєте, що як тільки ви міцно-міцно затулите вуха, то пропадуть чарівні звуки і оніміє світ, тоді ви зрозумієте, як це страшно. А ще ви можете відчути тепло і холод, гладеньку і шорстку поверхню різних предметів, визначити своїми пальчиками їхню форму. Ви бігаєте і стрибаєте босоніж по прохолодній травичці, плетете з квітів віночки, відчуваєте все, що відбувається у світі всіма органами чуття! А ще кожному дуже хочеться, щоб нас обнімали і пригортали дорогі руки, коли нам сумно і боляче, коли хтось образив. Бо як прожити в світі без тепла?
КРАСА, СВІТЛО, ДОБРО: Краса – це радість, задоволення. Це те, що милує око. Найбільше ми хочемо побачити красу навколо себе в природі. Треба тільки побачити красиве поруч. Краса – це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, тобто все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає у неї радість. Краса робить людину кращою. А де краса. Там поруч світло і добро. Краса і добро єдині. Добро в людини завжди красиве і потрібне для життя.
МРІЇ: Все, про що ми мріємо, на що сподіваємося, про що постійно думаємо, може навіть недосяжне, нереальне, але ми так хочемо, щоб воно відбулося! І раптом - мрія стає реальністю, вона здійснюється – оце щастя! Тоді у людини,ніби крила виростають, їй хочеться літати, творити, сміятися, співати! Вона – щаслива. Людина ж завжди прагне до того, чого в неї нема, чого їй бракує. Іот, коливсе, про що вона мріяла, здійснюється – приходить щастя. Воно приносить нам радість, надію, наповнює наші серця любов’ю, наділяє високими почуттями. Це щоденне наше щастя, без якого дуже важко жилося б у світі.

А зараз ми дізнаємося про пріоритети нашої групи.

На попередній виховній годині ми провели анкетування «Для мене щастя це…». Вам потрібно було визначитися, що для вашого щастя є на першому місці, що – на другому і третьому. На І місці – сімейний добробут, на ІІ місці – здоров’я, на ІІІ місці – духовне багатство.
А тепер давайте підслухаємо розмову подорожніх про справжнє щастя, яка допоможе нам розібратися із цим складним питанням.
Інсценізація за твором Г. Сковороди «Розмова подорожніх про справжнє щастя»
Дійові особи. Яків, Афанасій, Григорій.
5     Афанасій. Люди в житті своєму працюють, а для чого — й самі не знають. Якщо подумати, то всім людським починанням, скільки б їх не було, один кінець — радість серця. Для неї ми вибираємо друзів, домагаємося великих посад, вишукуємо різні наїдки, різну музику, влаштовуємо концерти, садимо сади. Словом, різними способами, які тільки можуть бути, стараємося веселити душу свою.
6     Яків. Однак я чув, що ніде немає більше забав і веселощів, як у Парижі й Венеції.
Афанасій. Вірно, там їх багато. Але поки ти нам їх із Венеції привезеш, то ми помремо з нудьги.
7     Григорій [заходить). Перестаньте брехати, любі мої приятелі, високі посади, велике місце, різні ігри і гуляння. Усі ваші затії не зможуть розвеселити душу і вгамувати нудьгу. Одне те, якщо дізнатися, в чому справжнє щастя людини і здобути його.
Афанасій. Правда, ми народилися для справжнього щастя і прагнемо до нього, а життя наше є шлях, як ріка, текучий.
Яків. Я довго шукаю щастя, але знайти його не можу.
Григорій. Якщо ви справді хочете знайти його, то скажіть, що для людини найкраще?
Яків. Краще те, що вище, а вище — всьому голова і кінець.
Григорій. А чого ви собі в житті найбільше бажаєте?
Афанасій. Я хотів би стати людиною високопосадовою, щоб мої підлеглі були міцні, добрі, щоб у мене був будинок, як у Венеції, сад, як у Флоренції, щоб був я розумним і вченим, благородним і багатим.
Григорій. Шкода, що в тебе такі безглузді бажання. Ти з твоїми мріями схожий на дерево, яке бажає в один час бути і дубом, і кленом, і липою, і березою… Але милостива мати-природа краще знає, що нам потрібно. Бачу, що не зможемо знайти щастя.
Яків. Чому?
Афанасій. Чому ж?
Григорій. Тому, що не розуміємо, що воно таке. Для того, щоб бути щасливим, не треба їздити за моря, колінкувати перед сильними світу сього. Шукаємо щастя по країнах, століттями, а воно є завжди і всюди, як риба у воді, так ми в ньому, а воно коло нас шукає нас самих. Немає його ніде, тому що воно є всюди. Воно подібне до сонячного сяйва: відкрий тільки вхід йому в душу свою. Воно завжди штовхає в стіну твою, шукає проходу і не знаходить, а твоє серце темне й невеселе. І ти маєш пізнати себе і здобути його.
Як ви думаєте, чому в різних людей різне розуміння щастя?
(Поняття щастя стосується духовного світу людини. А скільки людей – стільки світів. Тож зрозуміло, що кожен витлумачуватиме щастя по-своєму. Для когось – це задоволення, втіха; для когось – добробут. Хтось щастя розуміє як удачу, талан. Для інших щастя – це радість).
Оскільки кожна людина живе своїм життям, то й відчуття втіхи від нього в кожного своє. Саме тому й найзагальніші рекомендації як жити, щоб досягти щастя, є дуже умовними.)
І в минулому чимало мудрих людей прагнули збагнути, що таке щастя. Давайте прислухаємося до їх роздумів. Вони допоможуть нам знайти свою відповідь на це питання.
Джерело щастя – сім’я. А.Макаренко Чи погоджуєтесь ви з цією думкою? (Найкращою підтримкою є хороша атмосфера у сім’ї, добрі стосунки з друзями. Підтримка близьких допомагає долати труднощі, що, можливо, не під силу для самотньої людини. Присутність близьких нам людей посилює відчуття задоволення. Прекрасні хвилини, пережиті разом з близькою нам людиною, вдвічі прекрасніші чи щасливіші.)
Чи згодні ви з думкою Жорж Санд: «У житті існує тільки одне щастя – кохати і бути коханою»? Чи можна розуміти цей вислів так: поки не зустрів кохання – ти нещасна людина? А якщо людина кохає без взаємності, її теж можна вважати щасливою? (Кохання змінює людину на краще, дарує їй нові чудові відчуття, мрії. У коханні споріднюються душі двох людей. І навіть нерозділене кохання прекрасне вже тим, що людина відкриває для себе красу іншої особистості.) Чи можна бути щасливою людиною, у якої є абсолютно все, про що тільки можна мріяти, але немає любові і добра в душі?
Давайте поміркуємо над словами Леонардо да Вінчі: «Щастя дається тому, хто багато працює». Чи може праця зробити людину щасливою? (Щасливою людину робить зовсім не престижна або творча робота як така, а перед усім та, в яку людина вкладає свою душу, від якої отримує задоволення.) Якщо людина не любить свою роботу – вона нещаслива?
Тільки від нас залежить, як використати можливості, що надає нам життя. Крилата мудрість учить: « Щасливий випадок допоможе тільки тому, хто добре підготовлений до нього».
Як можна зрозуміти ці слова?
Уявімо собі двох юнаків з однаковою освітою і кваліфікацією, які прийшли працювати на підприємство. Один з них багато років вивчав іноземні мови, а другий вважав це зайвим. Коли на підприємство приїжджали закордонні замовники, керівництво використовувало добре знання мов першого з юнаків, запрошувало його на переговори. І коли одного дня виникла потреба послати фахівця із знанням іноземних мов на тимчасову роботу за кордон, перший, незважаючи на молодий вік, був обраний.
Чи міг другий вважати, що його колезі пощастило, а йому ні? Адже цією доброю нагодою міг скористатися тільки той, хто був до неї готовий.
Постійна робота над самим собою може принести щастя. Перемога над власними недоліками – найсолодша, адже людина таким чином відчуває себе вільною і сильною морально. Отже, робота над самим собою, відчуття власної значимості – в цих факторах теж міститься щастя.
Рекомендації щодо розширення можливостей відчути щастя містяться у творах філософа і логіка Бертрана Рассела. «Той, кому подобається спостерігати футбольний матч, має щось більше, ніж, той, кому футбол нічого не говорить. Тому, хто любить читати, краще, ніж тому, хто не читає, і тут різниця ще більша, бо в житті значно більше можливостей читати, ніж дивитися футбол. Чим більше речей цікавить людину, тим більше в неї можливостей для щастя, і тим менше вважає іграшкою в руках долі. Бо коли в неї не виходить якась справа, вона може взятися за іншу. Життя занадто коротке, щоб людина могла займатися занадто багатьма речами, аби змістовно заповнити його».
Як ви думаєте, кому ця порада принесе користь? (Мабуть, ця думка принесе користь тому, хто часто нудьгує і кому здається, що люди навколо нього більш задоволені життям, ніж він. Хай у вас буде багато інтересів і життя даватиме вам насолоду. І якщо настане момент, коли ваші зусилля в певній справі не приведуть до успіху, інші захоплення не дадуть вам відчути себе нещасними.)
Спробуйте спростувати або підтвердити висловлювання:
Щастя – не слово, не гроші – все це минає, Щастя – це друзі хороші, шана людська.
О.Підсуха
Чи може людина бути щасливою без грошей і нещасною з купою грошей?
Жити в постійному стресі за своє багатство: згорить, вкрадуть, згниє…
Хіба цей страх може бути сумісним із щастям?
У Сомерсета Моєма є вислів: «Гроші – це шосте відчуття, без якого людина не може в достатній мірі скористатись рештою п’ятьма».
Отже, гроші – найнеобхідніша для щастя річ. Так, гроші у житті дуже важливі, але зробити людину щасливою вони не можуть.
«Щастя і нещастя приходять з нашої вини», — вважав китайський філософ Мен Цзи.
Чи вірить у це твердження хтось із нас? (Воно у більшості випадків справедливе. Хоча ми називаємо щастям приємні, а горем – неприємні події людського життя, та в дійсності людина сама є творцем свого щастя. Каліцтво, викликане необережною їздою на мотоциклі чи автомобілі, — це нещастя, в якому винна сама людина.)
Чи завжди здійснене бажання приносить людині справжнє щастя?
Як ви думаєте, що необхідно для вашого щастя? Здійснення яких бажань принесе вам радість і щастя?
А тепер давайте подумаємо над тим, хто може бути щасливим:
1.Той, хто любить людей, хто дбає про них.
2.Той, хто має мету і домагається її.
3.Хто вірить у щастя.
4.Хто займається улюбленою справою.
Чи можете ви стати творцями свого щастя? Що для цього треба?
Щоб стати щасливими ми маємо:
1. По-доброму ставитись до інших, завжди бути готовим допомогти людині, яка потребує твого співчуття, поради або допомоги.
2. Будь-яку працю перетворювати на творчість.
3. Пам’ятати, що гроші важлива складова твого життя, але не головна..
4. Дарувати щастя людині, яку любиш і цінувати її щире ставлення до тебе.
5. Постійно працювати над вдосконаленням власної особистості.
6. Сприймати життя оптимістично.
Яким символом-малюнком можна передати уявлення про щастя? (Кожна група захищає свій малюнок, за допомогою приказки, вірша, пісні)
Вчитель. І я думаю вам цікаво було б почути дані Київського міжнародного інституту соціології, який досліджував питання «Хто щасливий в Україні?»
8   Учениця. Щастя по-українськи: родина, дім, кохання…
Половина жителів України вважають себе щасливими. А найщасливіші в країні – молоді одружені чоловіки з середньою освітою.
Якщо вірити даним Київського міжнародного інституту соціології, який досліджував питання: « Хто щасливий в Україні», то портрет українського щасливця має бути таким: « Молодий (до 30 років) міський житель, у якого за плечима середня освіта. Він працює, має середній рівень матеріальних статків. Зазвичай це одружена людина».
Дослідження КМІСУ засвідчило, що 23% наших співгромадян упевнено назвали себе щасливими людьми. А ще 29% — радше щасливими, ніж ні. До слова, 2001 року таких людей було лише 38%. Однак навіть у найближчих сусідів України щастя більше. У Польщі та Туреччині цей показник перевищує 80% ( згідно з даними міжнародного дослідження «World Values Survey» за аналогічний період). Вищий, ніж в Україні, він і в Угорщині, і навіть у Грузії. Щоправда. Більш нещасливі люди в Молдові.
Соціологи стверджують, що найважливіші складові щастя по-українськи – родина й особисте та – увага! — інтимне життя. Далі – здоров’я та рівень матеріальної забезпеченості. Проте, як із подивом відзначають у КМІСІ, в Україні, на відміну від інших країн, робота немає великого впливу на рівень щастя – це всього — на — всього дев’яте місце за пріоритетністю. Можливо, припускають дослідники, винагорода за роботу в нашій країні не відповідає вкладеним в неї зусиллям та рівню соціальних потреб. Тому й на умови праці та зарплатню українці не надто зважають, коли оцінюють себе у цьому бутті.
2000 року британський учений Адріан Уайт з університету Лестера спробував визначити найбільш щасливі і нещасливі країни у світі. Проаналізувавши відповіді 80 тисяч осіб з 178 країн і сотні досліджень міжнародних організацій, зокрема ООН та Всесвітньої організації охорони здоров’я, Уайт створив Всесвітню карту щастя. Отож, найщасливішими країнами є Данія, Швейцарія, Австрія, Ісландія та Багамські острови. Найбільш нещасливими – Бурунді, Зімбабве та Конго. А в останній п’ятірці серед найменш щасливих, крім країн Африки, виявилися Молдова (175 місце) та … Україна (174-те).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: Вчитель.
А що ж таке щастя для мене?
А чи не щастя жити просто так,
А чи не щастя бути поруч з вами.
Моє життя, моя мета проста – Щоб дійсність поєдналася з думками.
Ловлю я щастя, що тіка на крилах,
Шукаю долі, але не знайду.
Чи я щаслива, може не щаслива,
Блука думками я то там, то тут.
Щасливий той, у кого є родина, Кого чарує славний дивосвіт.
Хто прославляє ділом Україну І пам’ятає завжди про свій рід.
Щаслива я, бо в мене б’ється серце,
І що воно ніскільки не скляне.
Щаслива я від того, що відверта,
і сонце сяє наді мной ясне.
Щаслива я, що вірю в дружбу щиру,
І що належу я сама собі.
Не вірте, коли кажу: нещаслива! Не вірте ви тоді мені.
То лише мить, розчарування щирі. Але тій миті не належу я.
То долі забавки примхливі, То примха жалісна моя.
А я щаслива, бо вмію дарувати: Кохання, ніжність, серденько своє.
А я щаслива, бо вмію цінувати Усе, усе, що доля нам дає.

Ось таке воно – щастя!
А що ж треба для щастя?
А для щастя треба зовсім небагато: Сонце, зорі, небо і весела хата.
А у хаті рідні, друзі, мама й тато
Щоб любов і радість там жила крилата.
Щоб були стосунки в сім’ях добрі, щирі.
І зростали дітки в злагоді і мирі.
І щоб був достаток, все було, як треба
Ой, для щастя, мабуть, трохи більше треба?
Ще краса безмежна, ріки і долини,
І любов, як море треба для людини.
І знання, і творчість, радість безупинна.
Кожен раз щось інше.
Ти ж на те й Людина?!
Кожен з вас має право на своє уявлення про щастя. Але я думаю, що ви дійшли переконання, що щастя не існує незалежно від нас, а передумови задоволення і щастя лежать у вас самих, у ваших зусиллях. Зрозумівши, що без власних зусиль ви не зможете досягти ні успіхів, ні задоволення та щастя, ви зробите перший крок до здійснення ваших прагнень. Той, хто не зрозумів цього, все життя чекатиме хвилини, коли доля подарує йому щастя, замість того, щоб зосередити всі зусилля на досягненні якоїсь мети і досягти її. Аналізуйте свої успіхи і невдачі, з’ясуйте, що вам вдалося добре, а що ні. Шукайте свої помилки, щоб уникнути їх в майбутньому. Люди майже щодня думають про неприємні речі, турботи, тривоги і рідко, згадують про те, що їм вдалося, що хорошого приніс їм цей день. Де вже там думати про щастя. Поміркуйте про це.
Мабуть, варто щодня хоча б кілька хвилин думати про те, що все добре, ви і ваша сім’я здорові, ви вчитеся, що сьогодні вам вдалося зробити якісь справи і, можливо, ви одержали якусь насолоду. Психологи стверджують: якщо ви відчуваєте щось приємне або думаєте про нього, то думки про неприємне відійдуть на другий план. Найнещасніший з усіх людей той, хто постійно думає про свої кривди, нещастя. Перевірте себе, чи не властива вам це помилка. Чи не тягнете ви за собою сумне минуле замість того, щоб жити сьогоднішнім днем і радіти навіть дрібницям?
Я бажаю вам досягти справжнього людського щастя. Хай кожному з вас воно усміхнеться. Будьте щасливі!
Вислови, як заповіт матері Терези « життя – найвища цінність ».

1. Життя – це шанс. Скористайся ним.

2. Життя – це краса. Милуйся нею.

3. Життя – це мрія. Здійсни її.

4. Життя – це виклик. Прийми його.

5. Життя – це обов’язок. Виконай його.

6. Життя – це гра. Стань гравцем.

7. Життя – це цінність. Цінуй його.

8. Життя – це скарб. Бережи його.

9. Життя – це любов. Насолоджуйся нею.

10. Життя – це пісня. Доспівай її.

11. Життя – це удача. Шукай цю мить.


Немає коментарів:

Дописати коментар